SLHS Athlete Awards

2012-2013

All Conference

First Team

Cameron Chacon                                Boys Soccer

Sean Palizzi                                     Boys Soccer

Melissa Heronema                             Softball

Brooke Stevens                                 Softball

Hannah Bissani                                  Gymnastics – All Around

Zoie Hoben                                       Gymnastics – All Around

Kathleen McBride                              Gymnastics – Beam

Madison York                                    Gymnastics – Floor

Connor Durant                                   Football – Defensive Back

George (Trey) Jarvis                          Football – Defensive Line

Lucas Videtich                                    Football – Linebacker

Anthony Ochiato                                 Football – Offensive Line

Devyn Johnston                                  Football – Offensive Line

George (Trey) Jarvis                          Football – Tight End

Teal Schnurr                                      Volleyball – OH

Haley Lopez                                       Girls Basketball

Marcus Asmus                                    Boys Basketball

Mallory Graff                                    Golf

John Roach                                         LaCrosse

Patrick McKinney                                LaCrosse

Shelby McBain                                   Soccer

Taylor Redding                                   Soccer

Matthew Fujinami                                Baseball

Justin Seiwald                                    Baseball

Jarrett Bott                                      Baseball

Trent Kindvall                                    Swimming – One Meter Diving

Second Team

Cody Calcagno                                   Boys Soccer

Kyler Fowkes                                    Boys Soccer

RiAnna May                                      Softball

Rhiannon Parry                                  Softball

Eli MacKay                                       Boys Golf

Hannah Conway                                 Gymnastics – Vault

Gabriel Garcia                                  Football – Defensive Back

Michael Shahamat                              Football – Defensive Line

Tyler Davis                                       Football – Linebacker

Jordan Downing                                 Football – Offensive Back

Michael Shahamat                              Football – Offensive Line

Connor Durant                                   Football – KR/PR

Matthew Fujinami                              Football – Wide Receiver

Brooke Leetham                                Volleyball – Setter

Kaitlyn Gordon                                  Golf

Lauren Trujillo                                  Golf

Laci Williams                                    Golf

Andra Thaden                                   Soccer

Emily Ashmore                                  Soccer

Dylan Sherry                                    Baseball

Alec Jahrman                                    Baseball

Eric Ung                                           Swimming, 500 Yard Freestyle & 100 Yard Breaststroke

Marcena Day                                    Track, High Jump

Honorable Mention

Zachary Hott                                   Boys Soccer

Nicholas Mouanoutoua                       Boys Tennis

Samantha Garcia                               Softball

Victoria Harrel                                 Gymnastics

John Dean                                        Football – Linebacker

Tanner Shoemate                              Football – Linebacker

Mario Spears                                   Football – Offensive Back

Jacob Naranjo                                  Football – Quarterback

Aimee Tanoue                                    Volleyball

Marissa Settje                                  Volleyball

Casey Torbet                                     Girls Basketball

Sara Shileny                                      Girls Basketball

Dylan Critchfield                               Boys Basketball

Connor Durant                                   Boys Basketball

Connor Watkins                                  Ice Hockey

Mitchell McEwan                                Ice Hockey

Kint Thede                                         Ice Hockey

Tyler Goff                                        Ice Hockey

Kody Clegg                                         LaCrosse

Taylor McRae                                    Soccer

Marissa Settje                                  Tennis - #2 Singles

Gabriel Garcia                                   Baseball

Michael Maher                                   Baseball

Henry Mistrot                                   Baseball

Casey Torbett                                   Track, 4 x 800

Natalie Walker                                  Track, 4 x 800

Sara Hines                                         Track, 4 x 800

Rachael Willihnganz                            Track, 4 x 800

Marcus Washington                             Track, High Jump

Jacob Linford                                    Track, 4 x 800

Jacob Mendoza                                   Track, 4 x 800

Scott Mayer                                      Track 4 x 800

Robert Abbott                                   Track 4 x 800

North Metro All Region

First Team

Sean Palizzi                                      Boys Soccer

Cameron Chacon                                Boys Soccer

Anthony Ochiato                               Football

Second Team                                    

Kyler Fowkes                                     Boys Soccer

Cody Calcagno                                   Boys Soccer

Connor Durant                                   Football

George (Trey) Jarvis                         Football

Honorable Mention

Zach Hott                                         Boys Soccer

Devyn Johnston                                  Football

Lucas Videtich                                    Football

Senior All Star Game

Connor Watkins                                  Ice Hockey

Mitchell McEwan                               Ice Hockey

All State Game

John Roach                                         LaCrosse

All State

Sportsmanship                                   SLHS     Boys Soccer, Boys Tennis,  Gymnastics, Football, Volleyball, Girls Tennis, Baseball   

CHSAA Academic ALl State Team

                                                                                              Cross Country 4.12, Volleyball 3.76,

Girls Tennis 3.94

Jefferson County League MVP                                    Zoie Hoben, Gymnastics

                                                                          John Roach, LaCrosse

                                                                                                Justin Seiwald, Baseball

                                                                                                Eric Ung, Swimming

Jefferson County League Champions                               Gymnastics    

Regionals                                                            2nd Place – Gymnastics, Softball, Girls Golf

State Playoffs                                                      Boys Golf, Softball, Boys Soccer,

                                                                                                Gymnastics, Football,

                                                                                                Girls Basketball, Ice Hockey,

                1 Wrestler, Girls Soccer, Girls Golf,

               Baseball, Boys Swimming, Track

          

Athletes Signing Letters of Intent to Play in College

Teal Schnurr                                        Volleyball                   Marquette University, Milwaukee

Brooke Stevens                                   Softball                       Trinidad State Junior College

Anthony Ochiato                                Football                       UNC

Shelby McBain                                   Soccer                         Adams State

Jarrett Bott                                       Baseball                     Otero Junior College

Justin Seiwald                                    Baseball                     Central Arizona College

Marcena Day                                      Track & Field              University of Mary

Brooke Leetham                                 Volleyball                    South Dakota State University

Sara Shileny                                       Basketball                 Missouri Valley College

Danielle McClure                                Soccer                       Cowley College

Cameron Chacon                                Soccer                         Northeastern State University

Jake Walls                                       Soccer                         Trinidad State Junior College

Marcus Washington                            Track                           Ottawa University

Eric Ung                                            Swimming                    Evansville

Dylan Sherry                                      Baseball                     Adams State

Haley Lopez                                        Basketball                   Grinnell College

MVPs

Cross Country – Boys                         Jacob Linford             

Cross Country - Girls                          Alexandra Settje & Natalie Trevino

Football – Offensive                           Jordan Downing

Football – Defensive                           Lucas Videtich

Golf – Boys                                        Eli MacKay

Gymnastics                                         Zoie Hoben

Soccer – Boys                                    Sean Palizzi

Softball                                             RiAnna May

Tennis – Boys                                     Nicolas Mouanoutoua

Volleyball                                           Brooke Leetham & Teal Schnurr

Basketball – Girls                               Haley Lopez

Basketball – Boys                               Marcus Asmus

Ice Hockey                                        Connor Watkins & Mitchell McEwan

Swimming – Girls                                Danielle Benton

Wrestling                                           Nathaniel Carlson

Baseball                                              Matthew Fujinami

Golf – Girls                                         Kaitlyn Gordon

LaCrosse – Boys                                   John Roach

Soccer – Girls                                    Shelby McBain

Swimming – Boys                                 Eric Ung

Swimming – Boys Dive                          Trent Kindvall

Tennis – Girls                                      Marissa Settje

Track – Boys                                       Eli MacKay

Field – Boys                                        Marcus Washington

Track – Girls                                      Natalie Walker

Field – Girls                                        Marcena Day

Same Sport – 4 Letters

Kelsey Goetz – Cross Country  

Zoie Hoben – Gymnastics x

Kathleen McBride – Gymnastics

Brooke Stevens – Softball

Brooke Thompson - Softball

Danielle Benton – Swimming

Brenna Kroeker – Swimming

Haley Lopez – Basketball

Nathaniel Carlson – Wrestling

Eric Ung – Swimming

Peter Wilson – Swimming

Kaitlyn Gordon – Golf

Mallory Graff – Golf

Marcena Day – Track

Cameron Chacon – Soccer

Zachary Hott – Soccer

Jacob Manzanares – Track

Marissa Settje – Tennis

Shelby McBain - Soccer

Three Letters in a Year

Casey Torbet – Volleyball, Basketball, Track

Alexandra Settje – Cross Country, Swimming, Track

Zoie Hoben – Gymnastics, Swimming, Track             

Alexander Brown – Football, Wrestling, Track

Robert Abbott – Cross Country, Ice Hockey, Track

Anthony Ochiato – Football, Basketball, Track

Matthew Fujinami – Football, Basketball, Baseball

CHSAA Academic All State 1st Team

Abbott, Robert   Track, B. Varsity, Ice Hockey, Varsity, Cross Country, B. Varsity

Alapati, Katlyn - Cross Country, G. Varsity

Benton, Danielle - Swimming, G. Varsity

Berg, Colin - Soccer, B. Varsity

Black, Samantha – Soccer G, Varsity

Brown, Samantha – Soccer G Varsity

Burger, Jordan - Football, Varsity

Clark, Sunil - Swimming, B. Varsity, Wrestling, Varsity

Cristobal, Kaylah - Cross Country, G. Varsity

Critchfield, Dylan - Basketball, B. Varsity

Dinneen, Eric - Ice Hockey, Varsity

Fujinami, Matthew - Baseball, Varsity, Basketball, B. Varsity, Football, Varsity

Garcia, Samuel - Soccer, B. Varsity

Goetz, Kelsey - Track, G. Varsity, Cross Country, G.

Gutierrez, Ricardo - Football, Varsity

Haight, Michael - Football, Varsity

Hanson, Elizabeth - Tennis, G. Varsity

Hines, Sara - Track, G. Varsity Cross Country, G.

Hoang, Daniel - Wrestling, Varsity

Hodapp, Taylor - Basketball, G. Varsity

Hodge, Margaret - Cross Country, G. Varsity , Soccer G

Hott, Zachary - Soccer, B. Varsity

Kilnes, Sydni - Track, G. Varsity, Volleyball, Varsity Team

Kroeker, Brenna - Swimming, G. Varsity

Leetham, Brooke - Volleyball, Varsity

Liao, Curran - Football, Varsity

Lindblad, Tyler - Swimming, B. Varsity -

Maher, Michael - Baseball, Varsity, Tennis, B. Varsity

Manzanares, Jacob - Track, B. Varsity

May, RiAnna -Tennis, G. Varsity, Softball, Varsity

Mayer, Michael - Track, B. Varsity Football, Varsity

Mayer, Scott - Track, B. Varsity Cross Country, B. Varsity

McBain, Shelby – Soccer G Varsity

Nguyen, David - Football, Varsity

Nuanes, Vanessa - Basketball, G. Varsity

Ott, Caleb – Golf B. Varsity

Redding, Taylor – Soccer G Varsity

Roach, John Michael - Lacrosse, B. Varsity

Roach, John Michael - Football, Varsity

Schnurr, Teal - Volleyball, Varsity

Settje, Marissa - Tennis, G. Varsity, Volleyball, Varsity

Simmons, Parker - Swimming, B. Varsity -

Student, Joseph - Track, B. Varsity

Sullivan, Courtney - Cross Country, G. Varsity

Tanoue, Aimee - Volleyball,

Thompson, Brooke- Softball, Varsity

Trevino, Bethany Hale - Volleyball, Varsity

Trevino, Natalie - Cross Country, G. Varsity

Ung, Eric - Swimming, B. Varsity

Urban, Nicholas - Swimming, B. Varsity

Walker, Natalie - Track, G. Varsity Team

CHSAA Academic All State Honorable Mention

Adams, Zachary - Swimming, B. Varsity –

Adhikari, Bibha - Tennis, G. Varsity -

Bergel, Saige Ty 11 12-13 Wrestling, Varsity

Bondarenko, Mitchell - Soccer, B. Varsity

Brock, Taylor - Track, B. Varsity

Day, Marcena - Track, G. Varsity

DiRenzo, Bryan Thomas 12 12-13 Track, B. Varsity

Garcia, Nicole - Track, G. Varsity, Softball, Varsity

Giron, Jacob - Baseball, Varsity

Heronema, Melissa - Softball, Varsity

Hoben, Zoie - Track, G. Varsity, Swimming, G. Varsity

Kindvall, Trent - Swimming, B. Varsity

Lindblad, Tyler - Swimming, B. Varsity

Lopez, Haley Marie - Basketball, G. Varsity

Palizzi, Sean - Soccer, B. Varsity

Shahamat, Michael - Football, Varsity

Smith, Shelby - Track, G. Varsity

Jeffco Honor Roll

Abbott, Robert Track, B. Varsity Ice Hockey, Varsity Cross Country, B. Varsity

Alapati, Katlyn Cross Country, G. Varsity

Asztalos, Emma Cross Country, G. Varsity

Bayliff, Scott Swimming, B. Varsity

Belich, Hannah Soccer, G. Varsity Softball Varsity

Benton, Danielle Leigh 12 12-13 Swimming, G. Varsity

Berg, Colin Soccer, B. Varsity

Black, Samantha Kay 12 12-13 Soccer, G. Varsity Jeffco Honor Roll

Brock, Nicole Soccer, G. Varsity

Brown, Alexander Track, B. Varsity Wrestling, Varsity Football, Varsity

Brown, Samantha Soccer, G. Varsity

Burger, Jordan Football, Varsity

Calcagno, Cody Soccer, B. Varsity

Cannata, Andrew Tennis, B. Varsity

Clark, Sunil Swimming, B. Varsity Wrestling, Varsity

Cleveland, Sarah Tennis, G. Varsity

Cristobal, Kaylah Cross Country, G. Varsity

Critchfield, Dylan Basketball, B. Varsity

Dang, Joanne Tennis, G. Varsity

Davis, Tyler Football, Varsity

Dinneen, Eric Ice Hockey, Varsity

Fujinami, Matthew Baseball, Varsity Basketball, B. Varsity Football, Varsity

Goetz, Kelsey Track, G. Varsity Cross Country, G. Varsity

Gutierrez, Ricardo Football, Varsity

Haight, Michael Football, Varsity

Hanson, Elizabeth Tennis, G. Varsity

Henderson, Megan Swimming, G. Varsity

Hines, Sara Track, G. Varsity Cross Country, G. Varsity

Hoang, Daniel Wrestling, Varsity

Hodapp, Taylor Basketball, G. Varsity

Hodge, Margaret Soccer, G. Varsity Cross Country, G. Varsity

Hott, Zachary McKenna 12 12-13 Soccer, B. Varsity

Kauffman, Courtney Golf, G. Varsity

Kilnes, Sydni Track, G. Varsity Volleyball, Varsity

Kim, Lauren Tennis, G. Varsity

Kroeker, Brenna Swimming, G. Varsity

Le, Brian Quang Tennis, B. Varsity l

Lee, Dong Tennis, B. Varsity

Leetham, Brooke Volleyball, Varsity

Liao, Curran Football, Varsity

Lindblad, Tyler Swimming, B. Varsity

Maher, Michael Baseball, Varsity Tennis, B. Varsity

Manzanares, Jacob Track, B. Varsity

Marko-Franks, Abigail Soccer, G. Varsity

Mattson, Tyler Track, B. Varsity

May, RiAnna 3 Tennis, G. Varsity Softball, Varsity

Mayer, Michael Track, B. Varsity Football, Varsity

Mayer, Scott Track, B. Varsity Cross Country, B. Varsity

McBain, Shelby Soccer, G. Varsity

McRae, Taylor Soccer, G. Varsity Swimming, G. Varsity

Meyer, Alicia Swimming, G. Varsity

Mouanoutoua, Nicolas Tennis, B. Varsity

Naranjo, Jacob Track, B. Varsity Football, Varsity

Nguyen, David Football, Varsity

Nordquist-Zukin, Track, G. Varsity

Nuanes, Vanessa Basketball, G. Varsity

Otava, Kaylee Swimming, G. Varsity

Ott, Caleb Golf, B. Varsity

Phu, Sarina Soccer, G. Varsity

Redding, Taylor Soccer, G. Varsity

Roach, John Michael Lacrosse, B. Varsity Football, Varsity

Schmidt, Madison Softball, Varsity

Schnurr, Teal Volleyball, Varsity

Schnurr, Ty Tennis, B. Varsity

Schuster, Alexander Cross Country, B. Varsity

Settje, Alexandra Track, G. Varsity Cross Country, G. Varsity

Settje, Marissa Tennis, G. Varsity Volleyball, Varsity

Simmons, Parker Swimming, B. Varsity

Staton, Emma Swimming, G. Varsity

Student, Joseph Track, B. Varsity

Sullivan, Courtney Cross Country, G. Varsity

Tanoue, Aimee Volleyball, Varsity

Thompson, Brooke Softball, Varsity

Tillman, Duncan Cross Country, B. Varsity

Torbet, Casey Track, G. Varsity Basketball, G. Varsity Volleyball, Varsity

Torgerson, Caitlin Track, G. Varsity Swimming, G. Varsity

Trevino, Bethany Volleyball, Varsity

Trevino, Natalie Cross Country, G. Varsity

Ung, Eric Swimming, B. Varsity

Urban, Nicholas Swimming, B. Varsity

Villano, Nicholas Golf, B. Varsity

Walker, Natalie Track, G. Varsity

Walker, Taryn Tennis, G. Varsity

Williams, Adam Soccer, B. Varsity

Willihnganz, Rachael Track, G. Varsity

Winterfield, Kelsie Volleyball, Varsity

Wintzen, Brandt Cross Country, B. Varsity

 

This information was provided by Diane Boyd, SLHS Athletic Director Secretary.  Thanks! 

 

 

CHSAA Academic All State 1st Team

 

Robert Abbott – Ice Hockey, Cross Country

 

Katlyn Alapati – Cross Country

 

Danielle Benton – Swimming

 

Colin Berg – Soccer

 

Jordan Burger – Football

 

Sunil Clark – Wrestling

 

Kaylah Cristobal – Cross Country

 

Dylan Critchfield – Basketball

 

Eric Dinneen – Ice Hockey

 

Matthew Fujinami – Basketball

 

Samuel Garcia – Soccer

 

Kelsey Goetz – Cross Country

 

Ricardo Gutierrez – Football

 

Michael Haight – Football

 

Sara Hines – Cross Country

 

Daniel Hoang – Wrestling

 

Taylor Hodapp – Basketball

 

Margaret Hodge – Cross Country

 

Zachary Hott – Soccer

 

Sydni Kilnes – Volleyball

 

Brenna Kroeker – Swimming

 

Brooke Leetham – Volleyball

 

Liao Curran – Football

 

Michael Maher – Tennis

 

RiAnna May – Softball

 

Michael Mayer – Football

 

Scott Mayer – Cross Country

 

David Nguyen – Football

 

Vanessa Nuanes – Basketball

 

John Roach – Football

 

Teal Schnurr – Volleyball

 

Marissa Settje – Volleyball

 

Courtney Sullivan – Cross Country

 

Aimee Tanoue – Volleyball

 

Brooke Thompson – Softball

 

Bethany Trevino – Volleyball

 

Natalie Trevino – Cross Country

 

CHSAA Academic All State Honorable Mention

 

Saige Bergel – Wrestling

 

Mitchell Bondarenko – Soccer

 

Nicole Garcia - Softball

 

Melissa Heronema – Softball

 

Zoie Hoben – Swimming

 

Haley Lopez – Basketball

 

Sean Palizzi – Soccer

 

Michael Shahamat - Football

 

Jeffco Honor Roll

 

Robert Abbott – Ice Hockey, Cross Country

 

Katlyn Alapati – Cross Country

 

Emma Asztalos – Cross Country

 

Danielle Benton – Swimming

 

Colin Berg – Soccer

 

Alexander Brown – Wrestling, Football

 

Jordan Burger – Football

 

Cody Calcagno – Soccer

 

Andrew Cannata – Tennis

 

Sunil Clark – Wrestling

 

Kaylah Cristobal – Cross Country

 

Dylan Critchfield – Basketball

 

Tyler Davis - Football

 

Eric Dinneen – Ice Hockey

 

Matthew Fujinami – Basketball

 

Samuel Garcia – Soccer

 

Kelsey Goetz – Cross Country

 

Ricardo Gutierrez – Football

 

Michael Haight – Football

 

Megan Henderson - Swimming

 

Sara Hines – Cross Country

 

Daniel Hoang – Wrestling

 

Taylor Hodapp – Basketball

 

Margaret Hodge – Cross Country

 

Zachary Hott – Soccer

 

Sydni Kilnes – Volleyball

 

Brenna Kroeker – Swimming

 

Brian Le – Tennis

 

Dong Jae Lee - Tennis

 

Brooke Leetham – Volleyball

 

Liao Curran – Football

 

Michael Maher – Tennis

 

RiAnna May – Softball

 

Michael Mayer – Football

 

Scott Mayer – Cross Country

 

Taylor McRae – Swimming

 

Alicia Meyer – Swimming

 

Nicolas Mounoutoua – Tennis

 

Jacob Naranjo - Football

 

David Nguyen – Football

 

Vanessa Nuanes – Basketball

 

Kaylee Otava – Swimming

 

Caleb Ott - Golf

 

John Roach – Football

 

Madison Schmidt - Softball

 

Teal Schnurr – Volleyball

 

Ty Schnurr – Tennis

 

Alexander Schuster – Cross Country

 

Alexander Settje – Cross Country

 

Marissa Settje – Volleyball

 

Emma Staton - Swimming

 

Courtney Sullivan – Cross Country

 

Aimee Tanoue – Volleyball

 

Brooke Thompson – Softball

 

Duncan Tillman – Cross Country

 

Casey Torbet – Basketball, volleyball

 

Caitlin Torgerson - Swimming

 

Bethany Trevino – Volleyball

 

Natalie Trevino – Cross Country

 

Nicholas Villano – Golf

 

Adam Williams – Soccer

 

Kelsie Winterfield – Volleyball

 

Brandt Wintzen – Cross Country

 

A special thanks to Diane Boyd, SLHS Athletic Secretary, for providing this information!